Systemair Türkiye, Kocaeli Sanayi Odası’ndan ‘Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülü’ Aldı

İklimlendirme ve havalandırma sektörünün ihtiyaçlarına en uygun çözümleri yenilikçi teknolojisiyle gerçekleştirirken doğaya saygılı politikasını da sürdüren Systemair Türkiye, Kocaeli Sanayi Odası’nın bu yıl 30’uncusunu düzenlediği Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri organizasyonunda “Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi Makina Sektörü Çevre Ödülü”ne layık görüldü.

Yaşam alanları için taze hava sağlama misyonuyla çalışmalarına devam eden Systemair Türkiye, Kocaeli Sanayi Odası tarafından 30 yıldır düzenlenmekte olan “Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri” organizasyonunda “Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi Makina Sektörü Çevre Ödülü”nü kazandı. T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin de katılımıyla Kocaeli’nde gerçekleştirilen törende Systemair Türkiye adına ödülü Systemair Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Eroğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’dan teslim aldı.

Systemair Türkiye; enerji tasarrufu projeleri, verimli ekipman kullanımı, led aydınlatma otomasyon sistemleri, GES projesi, LEED Gold Sertifikası, sıfır atık, ürün yaşam döngüsü, yağmur suyu toplama ve su azaltım çalışmaları, hurda azaltımı, kağıt ve plastik ambalaj atıklarının azaltımı, emisyon ve karbon salımı azaltımı çalışmaları, karbon ayak izi doğrulaması, sürdürülebilirlik raporu ve çevre temalı sosyal sorumluluk çalışmaları doğrultusunda ödülü almaya hak kazandı.

Sanayicinin rekabet gücü “sürdürülebilirlik”ten geçiyor

Organizasyonun ardından kazanılan ödül ile ilgili düşüncelerini paylaşan Systemair Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Eroğlu, “Küresel ısınmanın etkilerinin her geçen gün artarak hissedildiği dünyamızda tüm sanayi kuruluşlarına ve özellikle iklimlendirme sektöründe yer alan şirketlere önemli görevler düşüyor. Bu bağlamda tüm Türkiye’den şirketlerin katılımına açık bu organizasyonda Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi Makina Sektörü Çevre Ödülü’nü almak bizi hem mutlu hem de gelecek yıllar için motive etti. Sürdürebilirliği vizyonunun temel değerlerinden biri haline getirmiş bir şirket olarak bu alanda çalışmalarımıza hız kesmeden devem edeceğiz. Bu akşam burada da belirtildiği üzere ülkemizde sadece dört şirketten biri karbon ayak izini hesaplıyor. Biz ise Systemair Türkiye olarak iklimlendirme ve havalandırma sektörünün öncü şirketi vasfıyla uzun süredir karbon ayak izimizi hesaplıyor, ürünlerimiz için yaşam döngüsü değerlemesi yapıyoruz. Ancak tüm bu çalışmaların daha da anlamlı gelebilmesi adına tüm sanayi kuruluşlarının çevre ve sürdürülebilirlik konusunda çalışmalarını artırmasına ve bütüncül bir yaklaşıma ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz.  Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri’nin bu amaç doğrultusunda ülkemiz için önemli bir değer yarattığına inanıyoruz.. Bildiğiniz üzere Kocaeli sanayi devi olan bir şehrimiz, ülkemizin dış ticaretinin yaklaşık yüzde 19’u Kocaeli’nde gerçekleşiyor. Systemair olarak biz de bu kıymetli şehrin üretim gücüne katkı sağlamanın ve ürettiğimiz ürünleri dünyanın farklı coğrafyalarına ihraç etmenin mutluluğunu taşıyoruz. Kısa süre önce yeni nesil fabrikamızın da içinde yer aldığı Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Kocaeli’nin ilk yeşil OSB’si ünvanına kavuşarak Yeşil Organize Sanayi Bölgesi Belgesi’ni aldı. Bu belgenin alınmasına bizimle birlikte katkıda bulunan farkındalığı yüksek tüm şirketlere teşekkür ediyoruz” dedi.