ASHRAE 2024 Dünya Soğutma Günü için Sıcaklık Kontrolü Odağını Destekliyor

ASHRAE, dünya çapındaki diğer kuruluşlar, devlet kurumları ve şirketlerle birlikte 26 Haziran Dünya Soğutma Günü 2024 (WRD 2024) kutlamalarını destekleyecek. 

Dünya Soğutma Günü, soğutma, iklimlendirme ve ısı pompası sektörünün profilini yükseltmek ve endüstrinin ve teknolojisinin modern yaşam ve toplumda oynadığı önemli role dikkat çekmek amacıyla oluşturulmuş uluslararası bir farkındalık kampanyasıdır. 

WRD 2024’ün teması ” Sıcaklık Önemlidir ” ve soğutma, iklimlendirme ve ısı pompası endüstrisinin geniş ve hayati etkilerini keşfederek, verimli soğutma ve ısıtmanın ötesine geçerek iç mekan çevre kalitesinin önemli yönlerini kapsayacak. Kampanya, artan enerji talepleri ve iklim değişikliğiyle karakterize edilen bir çağda termodinamiğin temel yasalarını inceleyecek. Faaliyetler, etkili sıcaklık kontrolünün, çevresel etkileri azaltırken sürdürülebilir kalkınmayı ve insan konforunu nasıl desteklediğini vurgulayacaktır.

ASHRAE Başkanı Ginger Scoggins, PE Üyesi, “ASHRAE, küresel düşük karbonlu ısıtma stratejilerinde ısı pompası teknolojilerinin hayati rolünü kabul ediyor ve sera gazı emisyonlarını azaltmak ve yapılı çevrede enerji verimliliğini artırmak için bu teknolojilerin geliştirilmesini ve uygulanmasını onaylıyor” dedi. ASHRAE. “Bu yılki Dünya Soğutma Günü teması, sürdürülebilir kalkınma ve insan konforu için verimli sıcaklık kontrolünün hayati önemini vurgulayarak, sektörün gıda ve ilaç tedarik zincirlerinin korunmasına, etkili ısıtmanın sağlanmasına ve iyileştirilmiş hava kalitesiyle daha sağlıklı, daha konforlu ortamlar yaratılmasına yaptığı katkılara dikkat çekiyor. ”

WRD 2024, halkı eğitmeyi amaçlayan küresel girişimleri ve projeleri sergileyecek. ASHRAE ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), aşağıdaki web tabanlı, etkileşimli öğrenme kurslarını oluşturmak için ortaklık kurdu:

İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri için Enerji Verimliliği Okuryazarlığı, 3,5 saat
Bu kurs, politika yapıcıları, iş liderlerini ve topluluk paydaşlarını iklimlendirme ve soğutmanın yararları, ilgili bilimsel ilkeler ve maksimum enerji verimliliğine katkıda bulunan faktörler konusunda eğitmek için tasarlanmıştır.

Soğutucu Akışkan Okuryazarlığı (SI), 4,5 saat
Bu kurs, soğutucu akışkan türleri, politikaları, sınıflandırmaları ve yönetim uygulamaları hakkında temel bir anlayış sunar. Tesis yöneticileri, politika yapıcılar ve soğutucu akışkan sorunlarıyla teknik olmayan bir bakış açısıyla ilgilenen diğer kişiler gibi alanda uzman olmayan kişilere yöneliktir. Aynı zamanda sektöre yeni başlayanlar için soğutucu akışkanın temellerine giriş niteliğinde de olabilir. Kurs İngilizce, İspanyolca ve Fransızca dillerinde mevcuttur.

Yeni Mühendisler için Soğutucu Akışkan Yönetimi, BM Soğutucu Akışkan Yönetimi Çevresi tarafından geliştirilen ve ASHRAE tarafından verilen, üniversite düzeyinde ücretsiz bir kurstur.


Bu kurslar hakkında daha fazla bilgi için ASHRAE UNEP Portalını ziyaret edin